Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Nemesborzova
 
WebCam

Fehérgyarmat

 
Felső - Tisza
 
--Környékének Geofizikája

GEOFIZIKAI MUNKÁK

 
 

  1. Előzmények,

     a terület bemutatása, feltártsága 

A Geokomplex Kft. a fenti távlati vízbázison végzendő geofizikai kutató munkák végrehajtására a Háromkő Bt-vel szerződést kötött. A megrendelés „szárazföldi” méréseket  tartalmazott, - első fázisban 200 db. 400 m ABmax távolságú VESZ mérés kivitelezését, 4db. „vízi” szelvényezést  a Tisza folyón keresztül. Kiegészítésképpen pedig a vízkutakban végzett karotázs mérések digitalizálását, feldolgozását és értékelését tartalmazta. A munka első fázisát 2002. november hóban végeztük.

A mérések befejezését a rossz időjárás, a Tisza áradása és a sáros talaj megakadályozta. A folytatás 2003. március-áprilisban zajlott, befejeztük a vizi szelvényezést és további, 15 db. 800 m-es ABmax távolságú VESZ mérést végeztünk. Utóbbit az tette szükségessé, hogy a 400-as terítésű mérések értékelésekor kiderült: a pleisztocén fekü sok helyen mélyebben van 100 m-nél.

A Tiszán keresztül eredetileg sokelektródás szelvényezést terveztünk, de a nagy fesztávolság miatt a kábelköteg belógott a folyóba. E módszer helyett az állóvizek szelvényezésében bevált úszó Schlumberger elrendezésű VESZ szondát használtuk.  

A kutatott terület a Szamosközben, a Szatmár-Bereg Tájvédelmi Körzetben terül el; sarokpontjain Tarpa, Fehérgyarmat, Tiszabecs, Nagyhódos települések veszik közre, az EOV  Y=904000-936000 és X=296000-315000 koordináták között (1. melléklet). A térszín enyhén lejt K-ről Ny-ra, - Uszka, Nagyhódos kútjai 120 mBf. szint körüliek - Tarpa, Kisar, Tivadar 110-112 mBf. szinttel jellemezhető. Ezek szerint a lejtés kb. 1/3 m/km, másképpen 30 cm/100 m.

A Tisza jobbparti része Szatmárcseke és Tiszabecs között jelenleg Ukrajnához tartozik. Emiatt a második fázisban a FETIVIZIG az ukrán hatóságok engedélyét kérte a vízi mérések végrehajtásához.

A Tiszán kívül számos kisebb vízfolyás szövi be a területet, a teljesség ígénye nélkül: Túr, Öreg-Túr, Palád-patak, és víztelenítő-öntöző csatornák: Cser-Vajás, Csomota, Tapolnok-főcsatorna, Csorna, Tisztaberki, Zajtai csatorna. Múlt év őszén igen mély volt a talaj, a méréseket az utak mentén és a gátakon kényszerültünk lefolytatni (1A. melléklet).  Az úthálózat sűrű, vasút nem megy errefelé.  

A terület korábbi geofizikai feltártsága viszonylag gyér. Célzatos feltárás nem volt, korábban országos áttekintő gravitációs és mágneses méréseket végeztek [1], [2]. Ezekből kiderül, hogy a tercier előtti aljzat mélysége 2500-3000 m-re tehető, az aljzaton fekszik a határon túlról Szolnokig húzódó paleogén flis öv, melyet miocén korú andezitvulkánosság tört át É-D irányú sávokban. Tarpa közelében pl. +2 mOe kis kiterjedésű mágneses maximum található. A terület mágnességének átlaga +0.5- -0.5 mOe. Érdekes módon a Tisza többnyire a mélyen a felszín alatti  mágneses hatók között kanyarog, jeléül annak, hogy a pannon és pleisztocén üledékek ezekre boltozódtak rá. Az un. pannon fekü a felszín alatti 1200-1500 m mélységben húzódik a MÁFI szerkezetföldtani térképe szerint [3]. A szeizmikus kutatás vonalai elkerülik a területet, tudomásunk szerint. Áttekintő geoelektromos kutatásokat az ELGI végzett nagyecsed és Mátészalka vonalában, 1986-ban [4]. Utóbbi munka annyiban érdekes, hogy a pannon-miocén rétegsorban 10 ohmm-nél kisebb elektromos ellenállású rétegeket is találtak. Jelen geofizikai feltárás szempontjából fontosak a vízkutató fúrások, melyekben karotázs méréseket (SP, TG, Ro görbék) végeztek, ezeket a FETIVIZIG rendelkezésünkre bocsátotta, s digitalizálás után (26 db. a mellékelt CD-n) a VESZ szelvények pontosítására és a rétegzettség részletezésére használtuk fel őket.

További közel 100 db. a kutatási területre eső fúrás dokumentációját az MGSZ (Magyar Geológiai Szolgálat) adattárában őrzik (1. táblázat). Három jelentős mélyfúrás van közöttük: Tisztaberek TB.1. 1500.0 m, 1934-ben fúrták; Fehérgyarmat K.69. (termálkút) 1005.2 m, 1962-ben fúrták; Gacsály (Túrricse) Gacs.1. jelű szénhidrogénkutató, 1850.0 m, 1989. A többi fúrás javát (75 db.) az FTV mélyítette térképezés, kavicskutatás céljából, mélységük többnyire 15-50 m.  
 

  1. Az alkalmazott geofizikai módszerek

 

21  Szárazföldi VESZ mérések 

A geofizikai kutatás elsőrendű feladata a Tisza folyót övező durvaszemcsés összetételű, jó vízadó kavicsos homok összlet vastagságának és szemcseösszetételbeli változásának szondázása azokon a helyeken, ahol kevés a fúrásos feltárás. Ezt a kívánságot könnyű volt teljesíteni, mert a vízkutak zöme lakott területen van, ahol nagyobb az esély elektromos zavarokra, ezért a VESZ méréseket településen kívül előnyös végezni. Tisza környéki karotázs mérésekből tudjuk, hogy a rétegsor 100 m mélységig terjedő szakaszát 60 %-ban 50 ohmm vagy annál nagyobb elektromos fajlagos ellenállású rétegek (aprókavicsos homokok) építik fel. A köztes agyagok vastagsága 3-4 m, ugyanennyi a fedő is. A fekü ellenállása ~10 ohmm, tehát a geoelektromos kontraszt kedvező. A fekü jól kimutatható, amennyiben nem haladja meg a 200 m mélységet. A köztes agyagok vastagságát nem lehet pontosan megmondani, de a VESZ (fajlagos ellenállás szondázási) görbék kisebb csökkenő szakaszai utalnak a köztes agyagos jelenlétére. Összességében ez a vízföldtani modell kutatható volt vertikális elektromos szondázással. 

A VESZ módszer lényege jól ismert. A rétegzettség mélységi követésére a vertikális elektromos szondázás -röviden VESZ - Schlumberger féle szimmetrikus gradiens elrendezésű változatát használjuk, mivel a gyakorlatban jól bevált és automatizáltan értékelhető. A gyakorlatban ez a szondázási módszer a legelterjedtebb. A szondázáshoz Diapir -10R mérőműszer, megfelelő 4 elektróda, kellő hosszúságú kábel és 2-3 segéderő szükséges. Az észlelést mérnök és/vagy gyakorlott technikus végzi, a segéderők a kábelt mozgatják és az elektródákat szúrják be a talajba. Az A és B jelű elektródákon betáplált tápáram hatására a kőzetben kialakuló potenciáltér változását az M,N  mérőelektródák segítségével számjegyes kijelzésű, automatikus működésű, alacsony frekvenciás, kvázi egyenáramú műszerrel mérjük. A geometriai tényező beállítása és közelítő PS kompenzáció után indítjuk a mérést. A kapcsolómű a kimenő árammal és k-val arányos referenciafeszültséget juttatja az A/D konverterbe, majd számítja az elektromos ellenállást, a jól ismert  ñ=k*ÄV/I  összefüggés alapján, ahol  k az elektródák helyzetétől függő geometriai tényező, ÄV az M és N  mérőelektródákon megjelenő feszültség, I a tápáram nagysága. 

A tápelektródák távolságának növelése hatására az áram mélységi behatolása megnő, így egyre mélyebbről kapunk jelet a kőzet elektromos ellenállásáról, közvetve a kőzet minőségéről. A behatolási mélység az ABmax távolság ¼-1/5 része, tapasztalatok szerint nagyellenállású képződményekben csökken a behatolás. Az első sorozatban felvett 207 szondázás némelyike nem érte el a kavicsos összlet feküjét, emiatt a tavaszi szezonban 15 db. kb. 200 m behatolású 800 m-es terítésű szondázást végeztünk. A kapott látszólagos fajlagos ellenállás adatokat log-log beosztású diagramon ábrázoljuk, ill. a PC-be visszük. Az értékelést 1D marquardt-inverzió felhasználásával végeztük.  

A terepi észlelést Nagy Gábor technikus végezte. A VESZ görbéket feldolgozta és értékelte Kárpáti István geofizikusmérnök.

22   Vízi mérések a Tiszán

 

A vízi mérések reális tervezése érdekében terepszemlét tartottunk a FETIVIZIG  képviselője, Nizsalóczki Csaba úr vezetésével 2002.10.19-én. A helyszíneket bejártuk. A mérésekhez szükséges vizi szállítóeszközt, acélkábelt, feszítőt és engedélyeket  a FETIVIZIG biztosította.  
 
 
 

Tivadar, 2003 november hó. A szonda beemelése.  Készülődés és vízmintavétel. 

A geofizikai kutatás-feltárás második feladata a földalatti VÍZTEST Tisza-folyó felőli mederkapcsolati viszonyainak előkutatása, nevezetesen a folyómeder iszaposságának vizsgálata.

A vízi geoelektromos szondázást a feladatra készített úszó kábelköteg segítségével végeztük. Az elektródák elrendezése megfelel a felszíni Schlumberger-féle gradiens elrendezésnek, 1 m AB- és 0.2 m MN-távolsággal kezdtük a mérést és 100 m-nél befejeztük. A szonda a sodorvonalban helyezkedett el, vonatkozási pontja a csónaktól 50 m-re, folyás-irányban volt. Az észlelést a kifeszített sodronykötélhez erősített csónakban végeztük. A vízi szondázások távolsága 5-10 m volt. A szondázással egyidőben függőónnal  lemértük a víz mélységét.

23 Karotázs szelvények korrelációja

 

A korreláció az a feldolgozó, értékelő eljárás, melyben a korábban (vízkutatás során) észlelt elektromos és természetes gamma szelvények görbéit digitalizáltuk, majd a görbéken észlelt anomáliákat, jellegzetes görbealakulatokat fúrásról-fúrásra egyeztettük, párhuzamosítottuk, s megrajzoltuk a vízadó képződmények horizontális kapcsolatát. A homok rétegeket  az agyagénál nagyobb elektromos ellenállás, nagyobb PS anomália és kisebb természetes gamma sugárzás jellemzi, a rajzon ez az anomália-együttes hordó-szerű hasasodást mutat, amit könnyű követni. Négy szelvényt szerkesztettünk: két 6 km hosszú szelvényt Fülesd és Kölcse, illetve Vámosoroszi és Túrricse között, valamint lokális, falun belüli  szelvényeket Kölcsén és Nagyaron.  
 

  1. A mérések eredményei

 

31 A terület áttekintő, kvalitatív értékelése érdekében az első fázisban lemért 160 VESZ görbe alapján  szerkesztettük meg az un. 3D tömbszelvényeket. A program az axonometrikus képeket az 1D Marquardt-inverzió sokréteges, automatikus értékelésének lépcsős görbéjéből építette fel. A teljes téglatest 100 m relativ mélységig ábrázolja a területet, 10 m-es szeletekre (vízszintes metszetekre) való bontásban (1.ábra).  A teljes tömböt lehet szeleteleni függőlegesen is, és különböző alakzatok állíthatók elő. A színezés – a nyomtatásnak akartunk vele kedvezni – a szokásostól eltérő negativ képet ad: fehér alapon kék-lila színnel jelzi a nagyellenállású kavicsos összletet, barna-narancsos színűek a homokok és sárgába hajlóak az agyagok.  

A 1, 2, 3, 4,…7. Ábrákon az axonometrikus kép forgatásával DNY, NY, ÉNY, ÉÉNY, ÉK, K, D-i irányból nézhetjük meg a kavicsterasz fő tömegét. Kétségtelen, hogy É-ról nézve az igen durvaszemcsés összetételű fő kavics-tömeg Tiszabecs, Tiszakóród alatt helyezkedik el, Szatmárcseke-Tarpa felé kavicsos homok, majd homok összetételűvé finomodik.  A másik oldalon, K, DK-ről nézve Nagyhódos felé finomodik a szemösszetétel, miközben a kissé agyagos fedőrétegek vastagsága növekszk; de ez nem jelent mást, minthogy a tiszta durvakavics homokossá válik. Erre lehet következtetni az elektromos ellenállás többszáz ohmm-es értékről 100 ohmm közelébe való csökkenéséből.  

A továbbiakban bemutatunk néhány NY-K irányú metszetet (8-12 ábrák). /A .jpg fájlokat pl. valamilyen foto editorral nézegetve érdemes az ablakokba behívni, megnyitni  az összes fájlt, majd azokat sorban a képernyőre jelenítve láthatjuk a változást. Ezt valósítják meg automatikusan a CD-n mellékelt lejátszható „media” ábárzolások./  Tulajdonképpen É-ról D felé haladva a metszeteken egyre kisebb felületűek a durva kavicsot jelző világoskék szinek. É-on a kavicsösszlet összefűggő hatalmas tömböt alkot, a metszet ¾-ed részét elfoglalja, a terület közepén kezd beszűkülni, majd a kavicsos tömb homokos szakaszokra válik szét, miközben alul jelennek meg a durvaszemcsés részek.  

Hasonló szeletelést végezhetünk horizontálisan (13-20 ábra). A metszetek alul kezdődnek, először 20 m-ként, majd 10 m-ként vágjuk el a tömböt. Ezeket végignézve is látható, hogy a kavicsterasz összefüggő egészet alkot. Még a 100 m-es mélységben is uralkodóak a durvaszemcsés összetételre utaló ellenállás értékek, különösen az ÉÉK-i részen. Felfelé haladva a kép keveset változik, a felszínközelben is kevés a vízzáró rétegre utaló alacsony elektromos ellenállás. Általánosságban úgy látszik, hogy Tivadar-Kömlő-Vámosoroszi-Csaholc-Tisztaberek és Fehérgyarmat által bezárt terület felszínközeli részein vannak összefüggő agyagos fedőrétegek. Részleteiben ez figyelhető meg a 6-os és 24-es számú földtani szelvényeken (7., 16. melléklet). Igen szemléletes a 21. ábra különleges metszete, melynek segítségével belátunk a hatalmas kavicsterasz-tömb belejébe; nagy vonalakban elmondható, hogy a Szatmárcseke-Kispalád (Nagyhódos)-Tiszabecs (hogy kényszerűségből maradjunk a határon belül!) községek által alkotott poligonon belül a durva kavicsösszlet összefüggő, nagy vastagságú.

32 A geoelektromos-földtani szelvények leírása

 

     Az 1-1' goelektromos rétegszelvény (2. melléklet) 

A csaknem tökéletesen É-D-i irányú szelvény a vizsgálati terület K-i határával párhuzamos. Tarpa határától indul és keresztezve Tivadar és Kisar községeket Fehérgyarmat É-i határában ér véget.

Azon egyetlen szelvény, amely keresztezi a Tiszát. A folyón Tivadar és Kisar közötti közúti híd teszi lehetővé az átjutást.

A felszínközeli plisztocén legfelső rétegére a D-felé való vékonyodás és egyben növekvő agyagtartalom a jellemző. A vékony és viszonylag kis kiterjedésű felszíni teraszkavics a folyó jobb partján alakult ki, melyet igazoltak a Tivadarnál végzett vízi mérések is.

A Tisza bal partján 10-40 m mélységek között több, kifejezetten agyagréteg települ, melyekre feltételezhető, hogy a felszínről nem kimutatható vékony rétegtagokkal összefüggenek egymással.

A pleisztocén mélyebb szintjeire homok, és iszapos homok a jellemző, elszórt kavicsosság csak Fehérgyarmat közvetlen közelében volt kimutatható 40-60 m mélységben. 

     A 2-2' geoelektromos rétegszelvény (3. melléklet) 

Az ÉK-DNy-i irányba kialakított szelvény Szatmárcseke Idamajor-i szélétől, kezdetben a Cser-vajás csat.-val párhuzamosan áthalad Nagyar községen és a

     95. mérési pontnál csatlakozik az 1-1'-be.

A legfelső pleisztocén agyagossága a néhány méteres mélységekben elsősorban Szatmárcseke közelében, illetve Nagyartól DNy-ra jellemző (l. pl. a 22 melléklet karotázs korrelációját).

A plisztocén kb. 60 m mélységig vizsgált főtömegét Szatmárcseke-Nagyar között már kavicsosság, míg Nagyar alatti rétegeit a homok jellemzi. Igazolja ezt a Szatmárcseke, Rákóczi telepi fúrás rétegsora is, melyet bevetítve ábrázoltunk a szelvényen.

A Szatmércseke közeli szelvényvég kavicstestje átlagosan 15-40 m között települő agyagos-iszapos-homokos osztóréteggel tagolt. 

     A 3-3' geoelektromos rétegszelvény (4. melléklet) 

A K-D-i irányba ívesen mért szelvény Túristvándi községtől indul, keresztezi a Tapolnok-főcsatornát, majd Kömörő községen áthaladva szintén keresztezi a Csomota-csatornát és Penyige határában ér véget.

A felszínközeli pleisztocén agyagossága-iszapossága alárendelt a felső 10-20 m homoktartalma mellett. 

A mélyebb pleisztocén főtömege K-en elszórtan kavicsos durvahomok, D-felé határozottan a kavicsosság jellemzi.

A bevetített Kömörő B-9. jelű fúrás rétegsora 70 m mélységig igazolja a vázolt földtani képet. Az 56-os VESZ méréstől DK-re 1.2 km-re telepített ABmax=800 m-es 305 sz. szondázás 170 m mélységben jelzi a pleisztocén rétegösszlet feküjét.  
 
 

     A 4-4' geoelektromos rétegszelvény (5. melléklet) 

A jó közelítéssel É-D-i irányítottságú szelvény a Tisza túlsó partján indul, közvetlenül az Ukrán határtól. A bal parton keresztülhalad Szatmércseke községen, keresztezi a Cser-vájás csatornát és a Tökös-Túrt és Túristvándit Ny-ról kikerűlve csatlakozik a 3-3' szelvény 61. sz. mérési pontjába.

A tiszai szelvényvégen a felszínen kavics van, amely legvalószínűbben Szatmárcseke területén belül 10-12 m vastagságú agyag, homokos agyag réteggel fedődik le. A kavicsréteg ez alatt folytatódik D-felé, ahol a kavicsban iszapos osztórétegek jelennek meg.

Az É-i szelvényvégen a kavics 40 m vastagságú, feküjében agyag, homokos agyag szemösszetételű közettest mutatható ki. A szelvény közepén a kiegészítő 800 m-es VESZ szondázás 301. pontja 140 m mélységben jelzi a feküt.  

     Az 5-5' geoelektromos rétegszelvény (6. melléklet) 

A Ny-i irányból ÉK-felé elkanyarodó szelvény Mánd határából indulóan keresztezi a Tapolnoki főcsatornát, keresztül halad Fülesd községen és Kölcsétől Ny-ra az Öreg-Túr partjánál ér véget.

     A szelvény Ny-i vége a 46. mérési ponton csatlakozik a 24-24' szelvényhez.

Földtanilag a szelvény legfelső képződménye max. 15 m vastagságig agyag-homokos agyag, mely alatt a pleisztocén durvatörmelékek ÉK irányában akár    80 m-ig is kivastagodnak, szemösszetételükre alapvetően a homok jellemző, változó kavicstartalommal.

A szelvénybe bevetítettüka Fülesd K-7, Fülesd B-6, Kölcse K-38 és Kölcse  K-36 jelű vízkutak geofizikai szelvényét, melyek segítségével az agyagos osztórétegek felismerhetővé váltak.

A durvatörmelék alatt Ny-on kb. 25 m alatt, ÉK-en pedig folyamatosan süllyedve 80-85 m alatt szemipermeábilis réteg települ. 

     A 6-6' geoelektromos rétegszelvény ( 7. melléklet) 

     A szintén íves vonalvezetésű szelvény Fülesd D-i határától indul, közel az

5-5' szelvény 37. mérési pontjához, áthalad Vámosoroszi községen és DNy-i  irányba fordulva ismét keresztezve a Tapolnoki főcsatornát Kisszekeres határánál ér véget.

A fedőréteg a szelvény mentén végig megtalálható anyaga zömében agyag, homokos agyag, vastagsága néhány métertől 20 m-ig terjed.

Alatta a pleisztocén legalább 80 m-ig közép- és durvaszemű homok, mely Vámosoroszi alatt j elentős kavicstartalommal bír.

A szelvénybe bevetíthető két fúrás információi nagyban hozzájárultak a földtani szerkezet finomításához. 

     A 7-7' geoelektromos rétegszelvény (8. melléklet) 

A D-felől ÉK-felé vezetett szelvény Csaholc községet köti össze a 8-8' szelvénnyel. Keresztezi a Csorna csatornát és a Tapolnoki főcsatornát.

Földtanilag az erősen agyagos pleisztocén fedőréteg viszonylag kis vastagságban (max. 6 m) gyakorlatilag végig megvan, mely alatt 56-80 m mélységig a kavics uralkodik. Homoktartalma helyenként meghatározó, így főleg az ÉK-i szelvényvégen.

     A kavicstest alatt az iszapos finomhomok a jellemző. 
 

     A 8-8' geoelektromos rétegszelvény (9. melléklet) 

A nagyjából DDK-ÉÉNy-i iányba húzódó szelvény Tisztaberek község É-i peremét köti össze Sonkáddal.

     A nyomvonal érdekessége az, hogy csaknem végig a Túr folyó  és gátja mentén halad.

Földtanilag említésre méltó pleisztocén felszínközeli agyagos fedőréteg csak nagyon vékony és az is zömében szemipermeábilis formában alakult ki, mely alatt a teljes vizsgált terület egyik legösszefüggőbb homokos kavics összlete települ.

A szelvényen belül a feküszintjének mélysége 53-92 m közötti, ez vastagsági maximumaként kb. 90 m-t jelent.

A kavics feküje gyenge vízvezető iszapos homok, de ez ÉÉNy-felé (Sonkád) fokozatosan középszemű homokba megy át. 

     A 9-9' geoelektromos rétegszelvény (10. melléklet) 

A szinte teljesen pontosan ÉK-DNy irányban mért szelvény Tiszabecs és Sonkád községek határai között húzódik a 491-es főút mentén. A két falu között keresztezi a Palád-Tiszacsécse csatornát.

Üledékföldtanilag ez a szelvény a legszabályosabb szekezetű. Összefüggő, maximálisan 6 m vastagságú tiszta agyagréteg alatt a pleisztocén 30-tól 50 m-ig települve görgeteg, görgeteges kavics formájában van jelen. A durvaüledék jelleg ez alatt is folytatódik, némiképpen emelkedő homoktartalommal és a görgeteges jelleg kavicsossá válásával.

     A fekü mélysége a 305 sz. VESZ mérés szerint 145 m. 

     A 10-10' geoelektromos rétegszelvény (11. melléklet) 

A K-i országhatárunk ívét kanyarokkal, de nagyjából É-ról D-felé tartó szelvény Magosliget települést köti össze Kishódossal úgy, hogy közben keresztezi a Palád-Tiszacsécsei csatornát, áthalad Kispaládon, majd az Öreg-Túr és a Túr folyó keresztezése után Kishódos és Nagyhódos községek között végzett utolsó,

     135. számú mérési pontban végződik.

Földtanilag hasonlítható 9-9'-höz, vagyis csekély (max. 10 m) vastagságú leginkább homokos agyag - agyagos homok fedőréteg alatt az egész szelvényre vonatkozóan egyöntetűen elterjedt és nagyvastagságú kavicsos réteg húzódik, szerkezeti eltérést az jelent, hogy a görgeteges jelleg az É-i szelvényvégtől Kispaládig jellemző, D-felé a kavicsos homok, homokos kavics összetétel a domináns.

A görgeteges üledékrész alatt É-on elkülöníthető egy homokosabb tagozat. A 307 sz. 800 m-es terítéssel - a 12-es VESZ –től K-re - a fekü mélysége  170 m.  

     A 20-20' geoelektromos rétegszelvény (12. melléklet) 

     A Ny-K-i irányú szelvény Tarpa község K-i szélétől az országhatárig tart.

Földtanilag nyugodt települési környezetet sejtet, a rétegek elhelyezkedése "szendvics" szerkezetű. 

A felső 10 m zömében agyagos, de a határ közelében vékony kavicstakaró is megjelenik. A pleisztocén "szendvics" következő rétege 6-15 m vastag aprószemű homokréteg, ami alatt max. 50 m mélységig 10-40 m vastagságú összefüggő homokos kavics, kavicsos homok települ. Kavicstartalma a K-i vég felé némiképp csökken.

A kavicsréteg feküje Ny-on agyagos homok, ami K-felé fokozatosan átmegy finom- és aprószemű homokba. 

     A 21-21' geoelektromos rétegszelvény (13. melléklet) 

A Nagyar községtől ÉNyNy-ra induló mérési vonal a falun keresztül haladva Kömörő határában végződik úgy, hogy Nagyaron belül keresztezi a 2-2' szelvényt, majd az Öreg Túrt.

A megismert földtani szerkezet itt is nyugodt települési szerkezetet tükröz, a felső max. 15 m vastag réteg agyagos-homokos összetételű, alatta legfeljebb 30 m vastagságú aprószemű homokréteg települ. Ennek rétegtalpa 40 m környezetében észlelhető.

A homok alatt kavicsos, illetve elszórtan kavicsos durvaszemű homokréteg mutatható ki, melynek alsó réteghatára a mérésekkel nem volt meghatározható.  

     A 22-22' geoelektromos rétegszelvény (14. melléklet) 

A tendenciájában Ny-K-i irányú szelvény sokszori irányváltással az alábbi útvonalon jut el indulópontjától a végpontig: Kistanya - Újkóródtanya - Tiszakóród - Tiszacsécse - Milota.

     Az ismertetett nyomvonal követi a Tisza balparti közútjait.

A földtani kép illeszkedik a vizsgálati területen eddig megismert legvastagabb kavicselőfordulások szerkezetéhez.

Agyag fedőréteg egyáltalán nincs, a homokos agyag lencsék csak lokálisan képezik az első réteget.

A felszínen gyakorlatilag a max. 20 m vastag pleisztocén homok jelenti az első réteget, ami alatt vastag kavicsréteg települ.

A szelvény Ny-i oldalán szemösszetétele a görgeteghez közelít, míg K-felé haladva a homokos kavics a jellemző. Itt jegyzendő meg, hogy a Milota K-6 fúrás 58 m mélységig nem jutott ki a kavicsból és észlelhető osztóréteget nem harántolt.

A szelvény Ny-i részén 70-75 m mélységben kifejezetten agyagos fekü mutatható ki, de K-re ez mélyül. A szelvény meghosszabbításába telepített 302 sz. mérési állomás alatt a fekü 170 m mélységbentalálható. A pleisztocén összlet maximális mélysége e szelvény mentén 200 m, Milota község DNY-i határában.   

     A 23-23' geoelektromos rétegszelvény (15. melléklet) 

A Túristvándi ÉK-i határától ezzel azonos irányban induló szelvény a 183. mérési pontnál eléri a Túr folyót, majd annak gátja mentén áthalad Sonkádon, itt keresztezi a folyót és Botpalád község É-i határában ér véget.

A szelvényben a legfelső pleisztocén  max. 10 m-es vastagságban végig kimutatható. Anyagát tekintve leginkább agyag-homokos agyag, de helyenként az agyagos homok is előfordul.

A mérési program leghosszabb szelvényeként a kavicstest legnagyobb metszetét mutatja. A mért ellenállásértékek alapján a durvahomokos kavics frakció az általános. Kimutatható települése átlagosan 5 m-től 80 m mélységig terjed, de a maximális vastagsága eléri a 195 m-t a 309 sz. VESZ mérés szerint.

A csaknem homogén kavics szemösszetétel a 187. szelvénybeli ponttól haladva egészen Botpaládig jellemző. A kavicstest alatt apró- és középszemű homokréteg települ. 

     A 24-24' geoelektromos rétegszelvény (16. melléklet) 

A mérési terület D-i határához közel került kialakításra a Ny- K-i irányú szelvény, melynek nyomvonalát az alábbi állomások jellemzik: Penyige Kelet - Mánd - Csomota csatorna – Nemesborzova - Tapolnoki főcsatorna -Vámosoroszi - Csorna csatorna - Csaholc Nyugat.

A szelvényben a pleisztocén kavics megjelenése szakaszos. Kívülről benyúló és kiékelődő formában K és Ny-felől, valamint Mándttól K-re zárt testet formál. Egyéb üledékeiben az agyagtól a homokig átmenet minden formája előfordul.

A szelvény szerkezete arra utal, hogy itt már a központi kavicstest peremi részén vagyunk. 
 

33 A karotázs korreláció tapasztalatai 

A geoelektromos rétegszelvények szerkesztésében segítséget nyujtottak a karotázs szelvények, mivel a részleteket is mutatják.  

A 21. melléklet mutatja, hogy a Kölcse község határában mélyített vízkutató fúrásokban 20-25 m, 35-40 m közötti mélységben a homokos összleteket megosztó agyagos réteg jelenik meg, amit jól lehet követni 2000 m hosszon.  

A nagyari kismélységú fúrások a felső 10-15 m között agyagos rétegeket fúrtak át (22. melléklet), alatta 3-4 m vastagságú homok található, ami 600 méteren keresztül biztosan követhető. Ezzel a szelvénnyel összhangban van a 2-2’ és 21-21’ geoelektromos földtani szelvény és a 3. Ábra, melyek együttesen megerősítik, hogy a vizsgált terület DNY-i részén a vízadó kőzeteket 10 m vagy vastagabb agyagos réteg védi a felszíni hatásoktól. A homok és kavicsos rétegek korrelációja a Szamosközben nagyobb távolságban  „regionálisan” is elképzelhető [6], ezt igazolja 23, 24 melléklet. Fülesdről Kölcse felé haladva az uralkodó homoköszlet 7000 méteren át jól követhető, benne 2-3 m vastagságú agyagos osztórétegek megjelennek és eltűnnek, viszont a fedő 5-10 m vastagságú vízrekesztő réteg 20-30 m mélységben, majd 36-43 m között összefüggő réteget alkot. Ezzel szemben a felszínközeli rétegek kevésbé párhuzamosíthatók, hasonló a helyzet Fülesd és Kölcse között (24. melléklet).  
 

34 Tiszai geoelektromos szelvények 

A szelvények végpontjai kissé túlnyulnak a  folyóparton, mivel egy-egy parti szondázást is végeztünk. Az első szondázás 5 m-re olt a parttól, a többi 10-10 m-re. A mellékleteken feltüntettük a mért görbéket és alatta a kiértékelésből adódó szelvényt, melynek felső része természetesenmaga a víz. Első méréskor (2002 novemberben Tivadaron áradáskor) meglepetésként észleltük a folyóvíz 60 ohmm körüli fajlagos elektromos ellenállását, mely később több esestben – kis eltéréssel – ismétlődött. Megfigyelhető, hogy a felső szakaszon, Tiszabecsen nagyobbak a vízellenállás értékek, lefelé kissé növekszik az oldott anyagok mennyisége (vagy az iszap), az ellenállás keveset csökken Tivadaron. Lényegében kétféle szelvény látható a 17, 18, 19, 20. sz.  mellékleteken. A tivadari szelvényen (17 melléklet) a meder alatt 2-3 m vastagságú kavicsos homok réteg található,  iszap nem észlelhető. A kavicsos réteg alatt gyengén agyagos homok és homok települt, melybe 65 fm-től 115 fm-ig (a K-i oldalon) kb. 2 m vastagságú agyagos köztes réteg található. 

A többi szelvény meglehetősen hasonló, mind Szatmárcsekén (18. melléklet), mind Tiszacséscsén és Becsen a meder alatti képződményekben nincs számottevő inhomogenitás, a meder anyaga kavicsos homok. A vízmélység Tiszacsécsén a legkisebb (2003. áprilisban), alig több 2 m-nél a meder 80 fm-30 fm közti szakaszán.(19. melléklet), viszont a folyó 125 m széles. A meder alatt homokos kavics található, benne két kisebb homokos ill. agyagos réteggel a jobbpart alatt 10-16 m mélységben és a Tisza alatt a 80 fm szelvény alatt, 6-8 m mélységben. Tiszabecsen (20. melléklet) a folyó 80 m széles, a vízmélység az ukrán oldal felé mélyül, 4-5 m. A medret 250-300 ohmm fajlagos ellenállású homokos kavics alkotja, benne egy homokos-agyagos réteggel középtájon, kb. 7-10 m mélységben.  
 

35         A pleisztocén durvaszemcsés összlet jellemzése

      

     351 A fekü mélysége  

Előljáróban szükséges tisztázni, hogy mit tekintünk fekünek. Geofizikai paramétereiben a kavicsos-homokos rétegektől értékelhető mértékben leginkább az agyagok és a szemipermeábilis üledékek különülnek el. A geoelektromos feküszint tehát a nagyvastagságú agyag-agyagos homok-finomszemű homok anyagú kőzettest felszíne, amire a durvaszemcséjű teraszképződmányek települtek (25. melléklet). Ezt a felszínt korban a felsőpannon üledékekkel lehet azonosítani. Medenceperemi területeken, különösképpen hordalékkúpokon vagy azok közelében nem okoz nehézséget a negyedkori összlet elhatárolása, de a pleisztocén üledék szemcsemérete „a medence belsejében is lényegesen durvább, mint a felsőpannon homokrétegeké” [7]. Felhasználva ezt a kontrasztot, mint a geoelektromos mérések számára kedvező üledékföldtani körülményt, az Alföld nagy részén, kivált az É-ÉK-i területeken a VESZ mérések eredményesen alkalmazhatók a pleisztocén feküjének meghatározására.  

A rendelkezésre álló alapadatrendszer részben a 400 m-es terítési távolságú VESZ szondázásokból adódik, - melyek behatolási mélysége a 100 m-nél nem mélyebb fekü kimutatására alkalmas, részben pedig a 800 m-es terítési távolságú mérésekből, melyekkel a fekümélység kb. 200 m-ig kutatható. Méréseink alapján 37 adatból szerkesztettük a 25. mellékleten ábrázolt axonometrikus fekümélység-vázlatot.

A feküfelszín alapvetően hullámos, a krigeléssel készült térkép a legsekélyebb helyeken 40 m körüli felszínalatti mélységet mutat, míg a legmélyebb pontokon meghaladja a 190 m mélységet. 

Az ábrázolásból látható, hogy a kisebb mélységek a mérési terület D-i részén adódnak Fehérgyarmat, Mánd, Nemesborzova, Vámosoroszi, Csaholc, Túrricse és Nagyhódos községekkel jelzett területrészen. További kiemelt helyzetben találjuk Tarpától K-re is.

Két sekélymélységű feküfelszín között DNy-ÉK irányú mélyedés alakult ki, ahol a fekü több helyen 160 m alá kerül. Erre jellemző helyek Nagyar, Tivadar, Tiszacsécse, Tiszabecs, Sonkád térsége. A mélyedés kialakulása az Ős-Tisza vándorlásaival lehet kapcsolatban. Fentiek alapján nem úgy tűnik, hogy az üledékösszlet a Tiszától távolodva DDNY felé egyenletesen vastagodna.  

    1. A teraszkavics mélység szerinti változásai

 

Az ABmax=400 m-es szondázás értékelése után egymás fölé rajzoltunk 6 vízszintes metszetet (26. melléklet), melyeken barna és lila szinekkel rajzolódnak ki 100 ohmm-nél nagyobb elektromos fajlagos ellenállású mezők. Feltételezésünk szerint ezek a mezők lefedik a durvaszemcsés homoktól kavicsig terjedő szemcseméret-tartományt.  

10 m mélységben a durvaszemű vonulat uralkodóan kavicsos, nagyjából háromszög alakú, ÉNY-on Tarpa felé beszűkül. A 20 m-es metszeten a súlypont áttolódik a terület K-i felére, elhagyja a Tisza jelenlegi folyását, s a 920000-es X koordinátán túlra kerül (Tiszakóród-Fülesd-Vámosoroszi-Kisnamény vonala), ahol teljesen összefüggő mezőt képez. A 30 m-es és 50 m-es mélységű metszeten, a NY-i oldalon is előtűnik  két terebélyesedő nagyellenállású folt, közelítőleg Túristvándi és Kömörő központtal. Ugyanez még mélyebben (70-100 m) összefüggő, DNY irányú karélyt alkot, miközben a 100 m mélységű szinten a 307000-es Y koordinátától D-re (Kölcse-Sonkád vonala) megszűnik, és helyette előtűnik az agyagos-homokos fekü.

A fenti, nagyvonalakban vázolt, fentről lefelé – időben visszafelé – követhető folyamat azt mutatja, hogy a Tisza és mellékfolyói fő hordalékszállítási iránya lényegesn más volt, mint napjainkban vagy a közelmúltban. A pleisztocén végén a Tisza és a Szamos nem a Bodrogköz irányába folyt, hanem az Érvölgyön keresztül a Sárrét süllyedéke felé tartott [5]. Amint a Bodrogköz megsüllyedt, megkezdődött a folyók irányváltása. A Tisza jelenlegi folyásirányát jól ismerjük, ezzel összhangban van a 10 m-es ellenállás-metszet. A fentebb leírt elektromos ellenállás-képek azt mutatják, hogy a korábbi időszakra jellemző mélyebb szinteken, területünkön inkább a jelenlegitől eltérő, DDNY irányú vízfolyások voltak jellemzők (24. ábra).

A geoelektromos mérésekből kirajzolódó terasz formák, szemcseméret változási tendenciák összhangban vannak a medence feltöltődésére vonatkozó geomorfológiai, üledékföldtani vizsgálatokkal. Az üledékbehordás sebességének, a felhalmozódás gyorsaságának ismerete nélkül nehéz megmondanunk, hogy az ábrázolt mélységszintek mennyi időnek felelnek meg, mindenesetre úgy tűnik, hogy az irányváltás a pleisztocén vége előtt bekövetkezett.  
 

  1. Összefoglalás

 

A Szatmárcseke-Tiszakóród távlati vízbázis vízföldtani-földtani megismerése céljából geofizikai kutatást végeztünk ÉK Magyarország Szamosköz elnevezésű tájegységén, a Szatmár-Bereg Tájvédelmi Körzet területén, kb. 380 km2 területen. A munka magában foglalt 207 db. ABmax=400 m terítésű vertikális elektromos szondázást (VESZmérést) 15 vonalon, a nagyvastagságú porózus üledéksor helyein 15 db. ABmax=800 m-es VESZ mérést a pleisztocén teraszképződmények feküjének meghatározása céljából, 4 db. a Tisza folyón végzett keresztszelvényezést (Tivadar-Szatmárcseke-Tiszacsécse-Tiszabecs, 50 szondázás), végül a rendelkezésre álló mélyfúrási geofizikai szelvények digitalizálását, belőlük korrelációs szelvények szerkesztését, illetve felhasználásukat a geoelektromos rétegszelvények helyesbítésében, részletezésében.  

A mérési anyag terepi változata a kivitelező HÁROMKŐ BT. adatárában fellelhető, a feldolgozott görbéket, mellékleteket, ábrákat CD-n átadtuk a megrendelőnek. 

Áttekintő, kvalitativ anyagot mutatunk be 23 db. axonometrikus (un. 3D) elektromos fajlagos ellenállás-eloszlás ábrán, melyek megmutatják, hogy a terület nagyobbik felén, az É-ÉK-i részen összefüggő, nagymélységű durvaszemcsés teraszkavics halmozódott fel a Tisza folyó hordalékszállításának eredményeképpen. Az ÉK-i részen a teraszkavics a felszíntől legalább 100 m mélységig megtalálható, hatalmas összefüggő víztározó tömböt képez, vízzáró réteg alig fedi.  

A kutatás részleteit a geoelektromos rétegszelvények mutatják. A fenti eredmények folytatásaképpen kirajzolódik, hogy a terület NY-i és D-i részein a víztározó összlet az uralkodóan kavicsos összetételből durvaszemcsés, aprókavicsos homokba megy át, helyenként, a peremi részeken változó kiterjedésű agyagos osztórétegek jelennek meg, melyek pontos heyét a vízkutató fúrásokból tudjuk. A porózus víztározó szintek jól korrelálhatók több kilométeren keresztül. A víztározó teraszképződmények nagy vastagságúak, feküszintjük 40-190 m között változik.

A terület D-DNY-i részén a fedő rétegek agyagos összetételűek, 10 m vastagságot is elérő védőréteget képeznek.  

Horizontális fajlagos ellenállás-metszetek maximum-vonulatainak lefutása alapján megállapítható, hogy a durvaszemcsés, kavicsos teraszképződmények a jelenlegi, Tiszával nagyjából párhuzamos elterjedésüktől eltérően 20 m-nél mélyebben DDNY-i irányítottságúak. A bemutatott ábrázolásból arra lehet következtetni, hogy a Tisza és mellékfolyóinak rendszere a pleisztocén korban a nagyalföldi süllyedékek irányába folyt.  

A geofizikai mérésekkel megismert területen 100 m mélységig, néhol 180-200 m mélységig terjedő homokos, kavicsos teraszképződmények találhatók. A közéjük települt vízzáró vagy félig áteresztő, helyi jelentőségű agyag, agyagos homok rétegek ellenére a vízbázis hidrodinamikai szempontból egységes rendszernek tűnik.  


 
 
 

                        * * *

Irodalom 

  1. Magyarország Földmágneses Térképe, M=1.500000, MÁELGI, Bp. 1966.
  2. Magyarország Szerkezetföldtani Térképe, M=1:500000, MÁFI,  Bp. 1990.
  3. Pre Tertiary Basement Contour Map of Carpathian Basin, ELGI,  Bp. 1989.
  4. Geoelektromos mérések Mátészalka-Nagyecsed vonalában (Nemesi L., Csörgei J., Láda F.) ELGI 1986. Évi Jelentése, Bp.
  5. Borsy Z., Geomorfológiai vizsgálatok a Bereg-szatmári síkságon, Földrajzi Ért. 1954.
  6. Keletalföldi süllyedék északi részének negyedkori víztározói, 5. szelvény, szerk. Urbancsek J., in Magyarország Mélyfúrású Kútjainak Katasztere, OVH, Bp. 1973.
  7. A magyarországi negyedidőszaki képződmények geológiájának vázlata és rétegtanuk, p. 24-25. Jámbor Á., 1993. /Kézirat/.

 

 
Naptár
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
.
 
Forgalom
Indulás: 2006-05-06
 
Magyarország időjárása
A részletekért klikk a képre.
honnan:

hova:
mikor:

T-Online Térkép


Címkeresés és útvonaltervezés!


A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!