Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Nemesborzova
 
WebCam

Fehérgyarmat

 
Felső - Tisza
 
--Rendkívüliek-e az elmúlt évek árvizei a Tisza vízgyűjtőjén?

 

Az elmúlt években rendszeresen hazai árvízi tudósításokkal voltak tele médiáink. Bár a szakemberek hozzáértésének, a jelentős anyagi ráfordításnak, a társadalmi összefogásnak, a gyakran embert próbáló egyéni erőfeszítéseknek és részben az időjárás kedvező alakulásának köszönhetően szerencsére a nagyobb katasztrófát eddig sikerült elkerülni (nem úgy az egyéni tragédiák sorát). A híradások mindannyiszor az évszázad árvizeiről tudósítottak, amiben egy idő után az átlagpolgár is kezd elbizonytalanodni, és joggal vetődnek fel benne kérdések:

  • Rendkívüliek-e ezek a szélsőséges, gyakran katasztrófával fenyegető állapotok?
  • Van-e az emberi beavatkozásoknak is szerepe a káros folyamatokban?
  • Milyen lehetőségeink vannak a rendszeresen kialakuló vészhelyzetek megelőzésére, a katasztrófák következményeinek enyhítésére?

Meg kell mondani a magyar nyelv árnyaltsága miatt az első kérdésre nem lehet félreértés nélkül válaszolni. Véleményem szerint ugyanis az igen és a nem válasz is igaz, attól függően, hogyan értelmezzük a rendkívüli szót.

Nézzük az egyik (az igaz válaszhoz kapcsolódó) megközelítést, ugyanis ez intézhető el gyorsabban. Ha a rendkívüli helyzetet soha nem tapasztalt értelemben használjuk, akkor vita sem férhet a kérdés eldöntéséhez, hiszen a vízmércék bő százötven évre vonatkozóan rögzítik a vízállásokat. A Tisza 1846-ban megkezdett szabályozása előtt, a töltés nélküli folyó árvizei szétterültek a tájon, s az árvizek hatása nem annyira vízállás növekedésben, hanem területelöntésben nyilvánultak meg. Az évszázad árvize jelzőt azonban véleményem szerint alaposan sikerült lejáratni (vélhetően a kellően át nem gondolt reklámfogásból, illetve a szakmai ismeretek hiányában). Ugyanez mondható el a legutóbbi "soha nem tapasztalt" belvízről is, pedig itt csak szűk hatvan évre kellene visszatekinteni.

Lehet, hogy igaz ez a megállapítás egy-egy folyószakaszra (ahogyan ez ténylegesen igaz is volt), de nem feltétlenül az egész folyóra. Talán érthetőbb lesz a véleményem az 1. ábra alapján, amelyen az 1998. őszi árvíz utáni helyzetnek megfelelően a legnagyobb vízállások időpontjait tüntettük fel. Az akkor évszázad árvizének kikiáltott (egyébként ténylegesen veszélyes áradás) csak a Felső-Tisza hazai szakaszának egy részén hozott rekordvízállásokat (sötét zöld), miközben a szomszédos folyószakaszon még érvényben maradt a múlt századi rekord, valamint a hazai szakaszokon még további 11 év volt csúcstartó.

Alapvetően más a helyzet, ha a rendkívüli szót nem előre látható értelemben használjuk. Ekkor azt kell vizsgálnunk lehetett-e ilyen eseményre számítani, mert ha igen akkor mégsem rendkívüliek ezek az események. A szélsőséges helyzetek kialakulására vonatkozó kérdésre a meteorológia, a hidrológiai és a történeti földrajzi kutatások is elég határozott választ adnak: statisztikai megközelítésben nem tekinthetők rendkívülieknek ezek az események.

Hazánk kontinentális éghajlatának természetes velejárója a szélsőséges csapadékeloszlás. Könnyen meggyőződhetünk erről, ha elemezzük néhány alföldi meteorológiai állomás adatait: az eddig mért havi minimális csapadék értéke a hónapok döntő többségében 0, vagy azt megközelítő, míg a maximális érték meghaladja a 100 mm-t, de nem ritkán a 150, esetenként pedig a 200 mm-t is. Mindez azt mutatja, hogy az Alföldünkre jellemző 500-600 mm csapadék harmada, negyede akár egyetlen hónap alatt is lehullhat. Az ár- és belvízi helyzetek kialakulásában méginkább veszélyes az, hogy előfordulnak rövid idő alatt lehulló nagy csapadékok: egy nap, sőt ritkábban egy óra alatt akár 50-100 mm is. (Hazai rekord a Heves városában 1988. augusztus 23-án 70 perc alatt lehullott 120 mm /OMSZ/.) De ezek az adatok is eltörpülnek attól a tőlünk csak néhány száz kilométerre mért értéktől, ami az 1997. évi csehországi árvíz elindítója volt, s ahol néhány nap alatt az éves csapadékátlaghoz közeli mennyiségű eső hullott. Az 1999. évi (döntően észak-magyarországi) nagy csapadékok által elindított áradások során sem azok ténye, hanem azok egy éven belüli nagy száma volt a szokatlan.

A Felső-Tiszán végzett árvízi szimulációs vizsgálatok a hidrológiai helyzetek részletes elemzése alapján feltárták, hogy a nálunk is töltésszakadásokkal járó 1970. évi, illetve a korábbi maximális vízállásokat meghaladó 1998-as árvizeknél sokkal kedvezőtlenebb helyzetek kialakulására is számítani kell. A két árvizet előidéző hidrometeorológiai helyzet kombinálódása esetén - ami még mindig nem tekinthető a legkedvezőtlenebb szélsőségnek - például a legutóbbi rekordoknál akár 1-2 méterrel magasabb vízállások alakulnának ki. Ilyen vízállások ellen a jelenlegi kiépítettség mellett az árvízi töltéseink már aligha adnak védelmet.

A történeti és a statisztikai források pedig azt is bizonyítják, hogy az előbb vázolt csapadékszélsőségek nem feltétlenül a még pontosan nem bizonyítható klímaváltozás hatásai, hanem inkább a kontinentális klíma természetes velejárói. A történeti feljegyzések alapján ugyan nehéz pontos adatokhoz jutni, azonban jó közvetett információként szolgálhatnak. A Réthly Antal által készített részletes feldolgozások alapján például megállapíthatjuk, a rendkívüli hevességű csapadékok a korábbi évszázadokban is főként a dombvidéki, hegyvidéki területeken okoztak nagy pusztításokat. (Aligha becsülhető le annak a felhőszakadásnak a csapadékintenzitása, amely 1878. augusztus 31-én éjjel úgy felduzzasztotta a kis Pece-patakot, hogy a kialakuló áradás Miskolcon a hatalmas pusztításon túl mintegy 400 ember halálát okozta.) Az imént bemutatott csapadékszélsőségekhez további veszélyként adódnak azok a gyors felmelegedések, amik a hegyvidéki vízgyűjtőkön hó alakjában felhalmozódott csapadék intenzív elolvasztásával indíthatnak el árvizeket.

Ha az árvizekhez kapcsolódó vízhozamokat nézzük még kevésbé lehet rendkívülinek tekinteni az elmúlt évek eseményeit. Erre legmeggyőzőbb példa a Szamos 1970-es árvizének adata lehet. Az akkor töltésszakadásokkal is együtt járó árvíz alkalmával Csengernél utólagosan 4700 m3/sec körüli értéket állapítottak meg (a ténylegesen mért érték 3360 m3/sec volt), ami több mint háromszorosa a korábbi maximumnak, és több mint az ugyanezen árvíznél Szegednél - a mellékfolyók vizeivel kiegészült - Tiszán tapasztalt (3820 m3/sec) érték. Ugyan hasonló mértékű vízhozam-növekedésre nem tudunk másik hazai példát, de az 1980-as áradás alkalmával a Fekete-Körös határmenti adata (a korábbi maximumot 67%-kal haladta meg) azt mutatja, hogy az előre nem látható szélsőségesség területünknek egyik lehetséges sajátossága. A Tisza hazai szakaszának jelentős részén rekordvízállásokat hozó 2000. évi tavaszi áradás vízhozama egyébként elmaradt az 1970. évitől (Szegednél több mint 400 m3/sec-mal).

Még egy megjegyzés a rendkívüliséghez. Az elmúlt két évtized árvízi eseményei azt is bebizonyították, hogy nem lehet az árvizek várható időpontját �a nagy könyvben megírt általános éghajlati szabályokhoz igazítani: az 1980-as Kettős-Körös mentén töltésszakadást előidéző áradás (az egyébként vízhiányos) nyár közepén következett be, s hasonlóan nyár közepiek voltak az 1999. év Észak-magyarországi folyókon tapasztalt (Zagyva, Tarna, stb.) korábbit meghaladó vízállásai. 1995 karácsonyát követően pedig a Fehér-Körös fenyegette elpusztítással Gyulát. Ilyen időpontokban még korábban ezeken a folyókon nem tapasztaltak áradást. A Tisza 1999-es és 2000-es tavaszi áradása időszakában alig-alig lóg ki a sorból (március illetve április közepe), az a szokásos tavaszi árvíznek tekinthető.

Az 1999-es év (majd a 2000-es) is jelentősen átrajzolta a maximális vízállások időpontjainak területi megoszlását (2.ábra), de a Tisza felső szakaszán és a mellékfolyókon továbbra is fennmaradt a változatos kép. Mindez ezt is sejteti, hogy messze nem a legkedvezőtlenebb lehetőséggel szembesültünk a legutóbbi áradásokkor sem (azaz ténylegesen van mire felkészülnünk az emlegetett ötszáz, illetve ezer éves visszatérési gyakoriság ellenére). Amiben azonban mindezek ellenére mégsem vitatható a legutóbbi évek rendkívülisége, az az, hogy három egymás után következő évben következtek be a tapasztalt események.

2. Az ember szerepe a változásokban

Aligha kell különösebben bizonyítani, hogy a folyószabályozásokig az év nagy részében vízzel borított alföldi táj szántóvá alakításában az ember szerepe a meghatározó (hiszen a beavatkozásnak éppen ez volt a fő célja). Az ármentesítés során több mint 10 ezer km2 területről sikerült kiszorítani az évente ismétlődő tartós vízborítást, de éppen ezért ne tekintsük rendkívülinek, ha a víz időnként kísérletet tesz korábbi birodalmának visszahódítására. Kevésbé tudatosult bennünk, hogy a megmagasított gátakkal szűkebb területre visszaszorított vizek ma potenciálisan nagyobb terület veszélyeztetnek mint egykor. (Egy-egy töltésszakadás után ugyan egyszerre kisebb terület önt el a víz, de éppen a beszorítottság miatt olyan területeket is elönthet, amit természetes viszonyok között nem tett meg. Részben így volt ez az 1980-as Kettős-Körös menti gátszakadás után.)

Mára már jól ismertek a vízjárásbeli változások: a kisvizek csökkenése, a nagyvizek és a vízjárás ingadozásának növekedése, a medermélyülés folyamata. Az okok is könnyen feltárhatók: a töltések közé szorított víz nem tud szétterülni az egykori hatalmas ártéren, ez nagyobb vízállásokat és vízhozamot eredményez, a nagyobb vízmennyiség megnövekedett energiája mélyíti a medret, s miután a folyók az egykori árterükről nem kapnak vízpótlást, természetes, hogy miközben a kisvizeknek a mértéke csökken, azok időtartama pedig nő. A változások komolyságát mutatja, hogy a vízjárás szélsőségessége főként a Tiszán és bal parti mellékfolyóin bő száz év alatt 5-6 méterrel nőtt. (3. ábra, 1. táblázat) A jelenségsor két szélsőségének változása komoly gazdasági következményekkel jár: az árvízveszély rendszeres növekedése az élet- és vagyonbiztonságot veszélyezteti, a kisvízi vízhozamok kritikus érték alá csökkenése pedig az öntözővíz-kivétel korlátozását jelentheti.

A vízjárási változások értékelésekor az utóbbi 30-40 évben egyre nagyobb szerepet kapnak a hegyvidéki vízgyűjtőkön végzett beavatkozások következményei. Az erdőkitermelések, a folyók felsőbb szakaszaira kiterjesztett vízrendezések (töltésezések, tározók építése) mind a vízjárási szélsőségek fokozódása irányába hatnak, éppen ezért árvédelmi szempontból is kiemelt jelentősége van az előtérbe került nemzetközi együttműködésnek (a környezetvédelmi indokok mellett).

1. táblázat: Az alföldi folyók legalacsonyabb vízállásai 1998-ig

Folyó / Vízmérce (észlelés kezdete) LKV Folyó / Vízmérce (észlelés kezdete) LKV
Tisza - Túr -
Tiszabecs (1922) -262 Garbolc (1930) -145
Tivadar (1860) -291 Szamos -
Vásárosnamény (1923) -224 Olcsvaapáti (1875) -168
Lónya (1860) -306 Kraszna -
Záhony (1860) -322 Kocsord (1950) -72
Tokaj (1860) -184 Bodrog -
Tiszadob (1886) -310 Sárospatak (1862) -2
Tiszafüred (1851) -232 Berettyó -
Tiszabő (1889) -303 Berettóújfalu (1876) -166
Szolnok (1854) -277 Sebes-Körös -
Tiszaug (1861) -390 Körösszakál (1876) -177
Csongrád (1853) -357 Fehér-Körös -
Mindszent (1861) -293 Gyula (1873) -210
Szeged (1832) -250 Kettős-Körös -
Duna - Békés (1871) -134
Paks (1868) -24 Hármas-Körös -
Dunaújváros (1872) -55 Szarvas (1888) -136
Dunaföldvár (1878) -85 Kunszentmárton (1876) -240
Baja (1878) 66 Maros -
Mohács (1852) 82 Makó (1876) -103

* A táblázatban tapasztalható negatív értékeket két tényező eredményezi: az egyik a ténylegesen csökkenő kisvizek mértéke, a másik pedig a növekvő erózió által előidézett medermélyülés. (A vízmércék "0" pontját 1842 után a tapasztalt kisvízi értékeknek megfelelően alakították ki, miután azonban a mércék telepítésének időpontja nem azonos, az adatokat csak tájékoztatóként használhatjuk.)

3. A károk megelőzésének, enyhítésének lehetőségei

Az előzőkben leírtak érzékeltették, hogy a vázolt hidrológiai folyamatokhoz kapcsolódó káresemények nem tekinthetők különösnek, s védekezni ellenük teljes biztonsággal aligha lehetséges. Az életünket, gazdasági javainkat leginkább veszélyeztető és ezért érthetően a leggyakrabban vizsgált veszély az árvíz (természete folytán a médiákban is a "legkedveltebb" vizes probléma), pedig egy-egy aszályosabb esztendő vesztesége meghaladhatja egy jelentősebb árvíz védekezési költségét. A vízhiány-víztöbblet probléma alapvető gondja, hogy megnyugtató megoldása csak vízgyűjtőterületekben gondolkodva képzelhető el, de egyes összefüggéseit a globális változások alakítják - a megoldásokat azonban vélhetően még hosszabb ideig inkább a hazai területekben gondolkodva kell megkeresni.

Az árvízi események sokoldalú értékelése és az árvizek tetőző magasságának szabályozásokat követő változásai (3. ábra) jelzik a védekezés legkritikusabb területeit az Alföldön: a Felső-Tisza mentét, illetve a Körösök vidékét. Nincs szándékunkban lebecsülni a Közép-Tisza mentének napjainkban is megtapasztalt feszítő problémáját, azt azonban láthatjuk, hogy ezeken a területen legalább van idő a szélsőséges helyzetekre felkészülni. Fontos lenne, hogy minden terület megfelelő figyelmet kapjon (és ne mindig a legutolsó veszélyhelyzet alakítsa a stratégiai döntéseket)! A kialakult árvízi csúcsmagasságok időpontjait (és közvetve azok okait) vizsgálva azonban arra is fel kell figyelnünk, hogy a jelenleg érvényes "csúcslista" 12 (évhez és 12) különböző kedvezőtlen hidrológiai helyzethez kötődik, azaz nem egy az egész vízgyűjtőre kiterjedű esemény következménye. Mindebből következik, hogy a jövőben reálisan számolni lehet az eddigieknél kedvezőtlenebb helyzettel is. A jelen állapot annyiban tér el a 2. ábrán bemutatott tavalyitól, hogy a Zagyva kivételével a világos zöld 1999-es értéket egy újra kell cserélni, és érvényességét a Tiszán Mindszentig és a Hármas-Körös alsó szakaszára kiterjeszteni.

Az elmúlt évtizedek sikeres árvízi védekezései jól kijelöltek egy feladathármast: töltés erősítés (a potenciálisan tartósan magas vízállású középső és alsó folyószakaszokon), töltés magasítás (a határmenti területeken és a magassághiányos szakaszokon), árvízi szükségtározók biztonságos üzemeltetése. Véleményünk szerint a szélsőségesen rendkívüli helyzetek kivédése érdekében a jövőben ezeket ki kellene majd egészíteni egy, a földrajzi információs rendszeren alapuló árapasztó, vésztározó rendszerrel (ennek alapjait azonban a területrendezési tervekben mielőbb jó lenne rögzíteni).

Dr. Rakonczai János

 
Naptár
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
.
 
Forgalom
Indulás: 2006-05-06
 
Magyarország időjárása
A részletekért klikk a képre.
honnan:

hova:
mikor:

T-Online Térkép


Címkeresés és útvonaltervezés!


A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!